Юр’ївський район
www.yuryev-rn.dp.gov.ua


Булінг – це відносно новий термін для пересічного громадянина, зміст якого кожен із нас не просто знає, а в більшості випадків стикався з цим явищем у дитинстві. Термін ”булінг” пояснюється як агресивна поведінка щодо окремої особи або групи, з метою приниження, домінування, фізичного чи психологічного самоствердження.
Види булінгу:
· фізичний: штовхання, підніжки, зачіпання, бійки, стусани, ляпаси, „сканування” тіла, нанесення тілесних ушкоджень;
· економічний: крадіжки, пошкодження чи знищення одягу та інших особистих речей, вимагання грошей;
· психологічний: принизливі погляди, жести, образливі рухи тіла, міміка обличчя, поширення образливих чуток, ізоляція, ігнорування, погрози, жарти, маніпуляція, шантаж;
· сексуальний: принизливі погляди, жести, образливі рухи тіла, прізвиська та образи сексуального характеру, зйомки у переодягальнях, поширення образливих чуток, сексуальні погрози, жарти;
· кібербулінг: приниження за допомогою мобільного телефону, інтернету, інших електронних пристроїв.
За статистикою 80% українських дітей піддаються цькуванням, навіть не усвідомлюючи цього. В усіх соціальних системах завжди є лідер, середня група і так званий „вигнанець”.
У початковій школі діти ще не займаються жорстоким булінгом, але вже можуть бути непривітними до інших. Щойно вчитель починає вибудовувати систему конкуренції та пріоритетів – діти починають один одного травити. А справжній булінг починається в середній школі – з 10-11 років – вік входження у підліткову кризу. Обов’язок шкільного психолога, вчителя – виявити лідера, схильного ініціювати цькування інших, проводити з ним дружні бесіди, виробляючи толерантність.
Якщо ваша дитина стала жертвою булінгу:
· зберігайте спокій, будьте терплячими, не потрібно тиснути на дитину;
· поговоріть з дитиною, дайте їй зрозуміти, що ви не звинувачуєте її в ситуації, яка склалася, готові її вислухати і допомогти;
· запитайте, яка саме допомога може знадобитися дитині, запропонуйте свій варіант вирішення ситуації;
· поясніть дитині, до кого вона може звернутися за допомогою у разі цькування (психолог, вчителі, керівництво школи, старші учні, батьки інших дітей, охорона);
· повідомте керівництво навчального закладу про ситуацію, що склалася, і вимагайте належного її урегулювання;
· підтримайте дитину в налагодженні стосунків з однолітками та підготуйте її до того, що вирішення проблеми булінгу може зайняти деякий час.
У разі, якщо вирішити ситуацію з булінгом на рівні школи не вдається – повідомте поліцію! Захистіть свою дитину від цькування.

Якщо ваша дитина агресор:
· відверто поговоріть з дитиною про те, що відбувається, з’ясуйте мотивацію її поведінки;
· уважно вислухайте дитину, з повагою поставтеся до її слів;
· поясніть дитині, що її дії можуть бути визнані насильством, за вчинення якого натупає відповідальність;
· чітко і наполегливо попросіть дитину припинити таку поведінку, але не погрожуйте обмеженням і покаранням. Повідомте їх, що будете спостерігати за її поведінкою;
· зверніться до шкільного психолога і проконсультуйтесь щодо поведінки своєї дитини під час занять – агресивна поведінка і прояви насильства можуть бути ознакою серйозних емоційних проблем.
Доки дитині не виповнилося 18 років, відповідальність за її вчинки несуть батьки. Пам’ятайте, якщо ваша дитина порушує права іншої дитини, вчиняючи над нею насильство (булінг), батьки можуть бути притягнуті до адміністративної, кримінальної або цивільної відповідальності.
Відповідно до Закону України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню)” від 18.12.2018 року № 2657-VIII, вчинення булінгу неповнолітньої чи малолітньої особи карається штрафом від 850 до 1700 грн або громадськими роботами від 20 до 40 годин. Знущання, вчинені повторно упродовж року після або групою осіб каратимуться штрафом у розмірі від 1700 до 3400 грн або громадськими роботами від 40 до 60 годин. У разі цькування неповнолітніми від 14 до 16 років, відповідатимуть їх батьки або особи, що їх замінюють.
Окремо передбачена відповідальність за приховування фактів булінгу. Якщо керівник закладу освіти не повідомить поліцію про відомі йому випадки цькування серед учнів, його оштрафують на суму від 850 до 1700 грн або призначать виправні роботи на строк до одного місяця з відрахуванням до 20 % заробітку.

Служба у справах дітей
Юр’ївської райдержадміністрації